Sugestie dla rodziców, których synowie mają problemy z ginekomastią

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich dzieci w samotności i po cichu próbują się uporać z problemami ginekomastii. U nastolatków występuje ona częściej niż nam się wydaje. Wielu nastolatków z tego powodu wstydzi się, wręcz jest zażenowana zwłaszcza, jeśli przerost gruczołu sutkowego jest w zaawansowanym stadium.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć problemy z ginekomastią, należy się zgłosić do pediatry i omówić problem, z jakim nasza pociecha musi się zmagać. Lekarz będzie w stanie zdiagnozować problem oraz omówi ewentualne metody leczenia.

W przypadku leczenia ginekomastii u nastoletnich chłopców, wystarczy zadbać odpowiednio o młody organizm. Obserwujmy jak wraz z dorastaniem kształtuje się wygląd jego piersi. W przypadku, gdy naturalne metody nie skutkują trzeba sięgnąć po bardziej zdecydowane rozwiązania, jakie ma nam do zaoferowania współczesna medycyna.

Dobrą wiadomością jest to, że nawet, jeśli twój syn ma problemy z piersiami nie musi się to wiązać z żadną chorobą. Wówczas ginekomastia ma najczęściej delikatny charakter i choć jest to problem zdrowotny wcale nie musi być niebezpieczny sam w sobie.

Jeśli twoje dziecko ma ginekomastię, bardzo prawdopodobne jest, że będzie potrzebowało wsparcia emocjonalnego. Dziwny wygląd jego piersi może być bardzo kłopotliwy dla niego.  Nastoletni chłopcy źle znoszą fakt, że jako Twój syn posiada kobiece piersi. W szkole lub na podwórku może stać się obiektem kpin i głupich żartów. Jego rówieśnicy nie są zbyt tolerancyjni, ta umiejętność wykształca się wraz z wiekiem więc też nie ma się im co dziwić.

W takich przypadkach konieczna jest praca z dzieckiem. Nasze dziecko powinno zrozumieć, czemu problem jego dotyczy, czemu wygląda odmiennie od kolegów, bardzo pomocna w takich przypadkach jest rozmowa z lekarzem. Dziecko powinno usłyszeć od takiego lekarza, że wszystko z nim porządku, że to jedynie stan fizyczny, który z czasem ulegnie poprawie lub kłopot całkowicie zniknie.

Istnieje szereg szczególnie trudnych sytuacji dla tak młodego człowieka, w których nie będzie potrafił sobie poradzić. Do sytuacji takich możemy zaliczyć np. zmianę odzieży w publicznej szatni, przed zajęciami sportowymi. Warto zawczasu zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, Twój syn powinien być na to przygotowany, najlepiej oszczędzić mu publicznego wstydu. Przed zajęciami sportowymi odpowiedni podkoszulek można ubrać już w domu. Podkoszulek ten po zajęciach sportowych przebrać może w domu a nie w szatni. Powinno się również porozmawiać z nauczycielem i poinformować go o tej niezręcznej sytuacji. Jest to po prostu kolejna okazja do tego, aby dziecko nie musiało myśleć o swoim wyglądzie i mogło skupić się na zajęciach.

Współpracując z nauczycielem, będziesz w stanie zminimalizować kłopotliwe sytuacje, w jakich może się znaleźć Twoje dziecko. Warto przygotować syna na pytania dociekliwych rówieśników. Wówczas pomoże mu to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji i wyjść z twarzą.

Pomóż dziecku zrozumieć, że wygląd nie jest najważniejszy, że ważne są również inne wartości. Z czasem problem stanie się mniej zauważalny. U nastolatków jest to na ogół stan przejściowy. Nie ma, co się dziwić dziecku wielu mężczyzn w dorosłym wieku, mających żony rodziny ukrywa swoją ginekomastię pod stanikiem sportowym, ponieważ się wstydzi. Sytuacja jest poważniejsza niż nam się wydaje, dlatego warto szczerze i otwarcie postępować z dzieckiem.