Dlaczego ludzie nie otyli również cierpią na ginekomastię?

Wiele osób ginekomastię kojarzy z otyłością, tylko, dlaczego rozwija się ona u osób niemających nadwagi? W praktyce ginekomastia wcale nie musi iść w parze z nadwagą. Naukowy termin ginekomastii wcale nie nawiązuje do nadwagi czy otyłości. W rzeczywistości podłożem problemu jest zaburzona gospodarka hormonalna. Nikt do końca nie wie, co powoduje zachwiania równowagi hormonalnej, lecz kiedy równowaga taka zostanie zachwiana to następuje spadek testosteronu.

Spadek ilości męskich hormonów, automatycznie powoduje zmianę ilości tych hormonów w stosunku do żeńskich hormonów, które także występują w organizmie mężczyzny. Zbyt duże różnice w prawidłowych proporcjach testosteronu w stosunku do estrogenu powoduje przerost gruczołu sutkowego u mężczyzny wynikiem, czego jest ginekomastia. Ginekomastia może być bardzo kłopotliwa, szczególnie u młodych chłopców, którzy dopiero przechodzą okres dojrzewania. Jest wiele różnych odmian ginekomastii. U jednych objawia się jedynie tzw. podpuchniętym sutkiem, u innych może być bardziej widoczna. Może tyczyć się jednego sutka lub obu.

Problemy z ginekomastią niekiedy mają np. kulturyści, co jest wynikiem zaburzeń hormonalnych w skutek wspomagania pracy swoich mięśni różnego rodzaju sterydami. Biorąc sterydy świadomie ingerujemy w nasze hormony, nie zdając sobie sprawy, jakie mogą być tego skutki uboczne. Zachwianie równowagi powoduje, że w organizmie więcej jest estrogenów niż testosteronu, co bezpośrednio prowadzi do ginekomastii. Ginekomastia może być również dziedziczna albo wystąpić w wyniku wad wrodzonych, co oznacza, że się z nią już rodzimy. W takim przypadku najczęściej objawia się między dwunastym, a osiemnastym rokiem życia.

Dla wielu nastolatków ginekomastia jest przejściowa i wraz z wiekiem wygląd piersi się poprawia. Dla tych, którzy nie mieli tyle szczęścia, stanowi ona istotny problem. Bardzo często leczenie wymaga pomocy psychologicznej, jako dopełnienie leczenia tradycyjnego. Niezmiernie ważna jest psychika młodego człowieka, który do końca nie rozumie, co tak naprawdę się z nim dzieje i dla czego. Piersi mogą zmieniać się jednocześnie lub asymetrycznie, wówczas tylko jedna pierś zostaje zmieniona. Przy asymetrycznie występującej ginekomastii, jej skutki łatwo rzucają się w oczy, co może przysporzyć wielu nieprzyjemności ze strony rówieśników.

Jeśli masz problem z ginekomastią, nie jesteś sam. Zjawisko to występuje u ok. 30% mężczyzn, lecz mało, który potrafi otwarcie rozmawiać o swoim problemie. Ginekomastia nieleczona nie stanowi zagrożenia, ani dla życia, ani dla zdrowia.

Dobrą informacją jest również fakt, że przerost gruczołu sutkowego nie musi być spowodowany żadną poważną chorobą. Jednak na pewno oznacza problemy z gospodarką hormonalną. W praktyce możemy być całkiem zdrowi lub w początkowym stadium raka jąder.

Nawet, jeśli ginekomastia nie jest efektem choroby i nie jest zagrożeniem dla naszego życia to może być poważnym ciosem w poczucie własnej wartości. Najczęstszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia jest chirurgiczne usunięcie nadmiaru tkanki. Leczenie chirurgiczne na trwale pozwala pozbyć się krępującego nas problemu. Jeśli zastanawialiście się, dlaczego osoby, które nie mają nadwagi, mają problemy z ginekomastią odpowiedzią są hormony.